Trudny okres ząbkowania

Pierwsze zęby u dzieci pojawiają się pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia. Zazwyczaj pierwsze wyrzynają się zęby dolne. Do 12 miesiąca życia pojawiają się siekacze, między 12–16 m. pierwsze trzonowce, a do 24m. powinny wykuć się kły. Drugie trzonowce pojawiają się do 30 miesiąca życia. Do ukończenia 3 lat dziecko ma wszystkie ząbki, czyli 20 mleczaków.

W okresie wyrzynania dziąsła są opuchnięte i swędzące.

Dziecko ślini się, jest rozdrażnione i płaczliwe.

Jak pomóc maluszkowi w tym trudnym dla niego okresie?

  • Dobrym sposobem jest masaż dziąseł. Nadaje się do tego gryzak – zabawka z masy plastycznej z wypustkami, napełniony wodą. Przed podaniem dziecku należy go schłodzić przez chwilę w lodówce. Chłód ukoi ból rozpulchnionych dziąseł.

 

Masaż dziąsełek możemy wykonać również swoim palcem, wykonując okrężne ruchy lub silikonową szczoteczką do mycia ząbków niemowląt.

  • Często także w okresie ząbkowania dzieci nie chcą jeść posiłków. Można na ten czas zmienić konsystencje posiłków i wrócić do papek, których maluszek nie musi gryźć bolącymi dziąsłami.
  • Dziecko również bardzo się ślini przy ząbkowaniu. Należy wtedy szczególnie zadbać o buzię niemowlaka natłuszczając ją systematycznie kremem dziecięcym lub wazeliną.
  • Ażeby ulżyć malcowi w cierpieniach stosujemy równocześnie miejscowo specjalne żele przeciwbólowe, które kupimy w każdej aptece bez recepty.
  • Często zdarza się, że dziecko gorączkuje nawet do 38 st. C. W tym czasie możemy podać mu lek przeciwgorączkowy, który również uśmierzy ból. Jeśli jednak gorączce towarzyszy kaszel, wymioty czy biegunka, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż w tym czasie spada odporność dziecka i łatwo może dołączyć się infekcja.

Przygotowała:
Pielęgniarka - Bożena Regus