Pokoloruj emocje dziecka

 

 

Radość, złość, strach czy smutek, to uczucia, z którymi nawet nam dorosłym czasami trudno sobie poradzić. A co dopiero ma zrobić małe dziecko, które nie wiedząc czemu nagle rzuca zabawkami i krzyczy, a za chwilę śmieje się i podskakuje.

Jak pomóc maluchowi poradzić sobie z natłokiem emocji?

Możemy wprowadzić dziecko w świat uczuć, tłumacząc mu przede wszystkim, że nie ma złych i dobrych emocji i że można nad nimi zapanować. Powiedzieć o tym, że pojawiają się one tak po prostu, czasami pod wpływem tego, co nas otacza, a czasami zupełnie bez powodu. Warto pokazać dziecku, jak na nie reagować. Trzeba tylko zaobserwować, czego dziecko potrzebuje, dać mu wsparcie i zrozumienie, spróbować wspólnie nazwać to, co czuje.

Pomocna w tym może okazać się świetna książka dla dzieci o nazywaniu emocji „Kolorowy potwór”. Można ją znaleźć w dwóch wersjach: klasycznej i w formie pop-up (przestrzennej). To biblioterapeutyczna lektura, świetna pomoc w nazwaniu i zrozumieniu emocji.

Potworowi, podobnie jak naszym dzieciom, plączą się wszystkie emocje. Aby mógł sobie z nimi poradzić, mała dziewczynka przypisuje im różne kolory i pomaga poukładać według kolorów w słoikach.

„Kolorowy potwór” to świetna pomoc w wyjaśnieniu dziecku, na czym polegają poszczególne uczucia. Rozdzieleniu ich i nazwaniu. Kolory obrazują strach, radość, smutek, złość i mogą pomóc rozróżnić dziecku stany emocjonalne.

Ta książka może być świetnym wprowadzeniem do zabawy.

Bawmy się razem

Oto przykłady:

Jaki potwór we mnie siedzi, gdy:

   Daj dziecku przykłady z życia, a ono przypisze im kolorowe emocje, jakie odczuwałoby w danych  sytuacjach, np.

– dostaję prezent,

– zgubiłem ulubionego misia,

– spotykam ogromnego pająka,

– kolega uderzył mnie bez powodu.

Zrób kostkę i przyklej na jej bokach wydrukowane postacie potwora w różnych kolorach. W zależności, co wypadnie, taką róbcie minę: smutną, zagniewaną, przestraszoną itd.

Jak się uspokoić: puszczamy bańki mydlane, dmuchamy na kolorowe piórka albo wsypujemy zabarwiony kolorowy ryż do słoików, segregując kolorami.

 

                                                                                                                        Przygotowała : Bożena Regus

 kolorowy potwór1