Wybiórcze jedzenie u małych dzieci

Wybiórcze jedzenie u małych dzieci, jak sobie radzić.

 

Wybiórcze jedzenie, niechęć przed spróbowaniem nowego pokarmu, którego dziecko jeszcze nie zna, bardzo często występuje u małych dzieci między 2 a 5 rokiem życia. W tym okresie dziecko stroni od warzyw, owoców, mięsa co powoduje zmartwienia rodziców. Jak sobie z tym radzić?  

Nie należy tym się nadmiernie stresować i denerwować. Bardzo wiele dzieci to przechodzi i  wyrasta z tego, ponieważ to zazwyczaj postawa, którą cechuje określony etap rozwoju. Dziecko często je określone pokarmy, które zna, lubi i jest z nimi oswojone. Problem stanowią nowości. Dziecko w wieku 2 lat ma już rosnącą potrzebę autonomii i chce mieć wpływ na to, co będzie jadło. Stąd naturalne jest grymaszenie, wybrzydzanie. Wybiórczość w jedzeniu czasami przemija niepostrzeżenie, a czasem narasta do tak silnej skali, gdzie  niezbędna jest współpraca ze specjalistami, którzy mają doświadczenie w terapii dzieci z neofobią.

Neofobia żywieniowa to niechęć i obawa przed próbowaniem spożywania pokarmów, które dziecko jeszcze nie zna. Jeżeli rodzic zauważa, że maluch stroni od większości posiłków  i jednocześnie zauważa zahamowanie rozwoju dziecka lub utratę masy ciała, to sygnał, że należy skorzystać z porady specjalisty. Jednak często upływ czasu, cierpliwość i kilka zasad domowych pozwala na łatwiejsze radzenie sobie z tym okresem rozwojowym.

W domu z niejadkiem  możemy zastosować kilka zasad:

1.Podawanie wielokrotnie tego samego produktu w różnych konfiguracjach.

 Okazuje się, że podawanie wielokrotnie tego samego produktu 10-15 razy zwiększa szansę na akceptację, dlatego nie warto zbyt szybko rezygnować i sumiennie, bez nerwów proponować dziecku ten sam produkt jako składnik różnych dań.

2.Znane + nieznane. 

Do posiłków, które dziecko zna, toleruje i chętnie spożywa warto dodawać nowy produkt by zwiększyć jego akceptację i oswoić  malucha z nieznanym smakiem.

3.Obserwowanie relacji z jedzeniem.

 Czasami dzieci zanim przekonają się do jedzenia danego produktu uprzednio je dotykają, zgniatają, wąchają.

4.Atmosfera przy jedzeniu.

 Niezwykle istotne jest by jeść wspólnie posiłki, bez pośpiechu i stresujących sytuacji. Nie powinno się zmuszać dziecka do jedzenia czy nadmiernie przekonywać do spożycia produktu. To zazwyczaj przynosi odwrotny efekt i opór.

Powodzenia.

                                                                                                Przygotowała:

                                                                                                Bożena Regus - pielęgniarka