Przechytrzamy alergeny

W jaki sposób możemy przechytrzyć alergeny?

 

Wiosna to wyjątkowo trudny okres dla alergików. Katar sienny, zapalenie spojówek i łzawiące, swędzące oczy. Te objawy można łagodzić lekami antyhistaminowymi, ale mają one skutki uboczne: senność, bóle głowy i brak apetytu.

Ogromną rolę w hamowaniu reakcji alergicznych organizmu odgrywa zdrowa dieta i silny układ odpornościowy. Postaraj się ograniczyć w diecie dziecka pokarmy, które powodują zaleganie śluzu w organizmie. Zrezygnuj ze słodyczy i produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy.

Jedz cebulę

Postaraj się wprowadzić do diety jak najwięcej warzyw, ryb gotowanych na parze, kasz i duszonego mięsa. Niech w codziennym jadłospisie pojawi się kasza jaglana, mąka z tapioki, kalafior, brokuły, kapusta kiszona, cukinia, siemię lniane. Pamiętaj też o czosnku i cebuli, które zawierają kwertycynę, naturalny związek o działaniu zbliżonym do leków antyhistaminowych, hamujący reakcję alergiczną.

Popijaj pokrzywą

Objawy alergii pomogą zahamować także napary z ziół. Napar z tymianku odśluzuje organizm, a napar z pokrzywy złagodzi objawy alergii na pyłki i katar sienny oraz zmniejszy stan zapalny. O ile dziecko nie jest uczulone, możesz też skorzystać z rumianku, ale to zioło często wywołuje reakcje alergiczne, choć ma opinię kojącego.

Doprawiaj czarnuszką

Jednym z naturalnych sposobów na walkę z alergią, szczególnie w przypadku kataru siennego, jest używanie oleju z czarnuszki.

Badania kliniczne wykazały, że regularne stosowanie oleju z tej rośliny istotnie zmniejsza objawy kliniczne u pacjentów uczulonych na pyłki. Już po kilkunastu dniach używania w kuchni tego oleju można zaobserwować zmniejszenie objawów.

A spacer?

Spacer najlepiej w południe, wtedy ominiesz te pory dnia, w których najbardziej się pylą drzewa. Chyba że po deszczu.

Przygotowała:

Pielęgniarka Bożena Regus